Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate:
 

Kćerka mi boluje od epilepsije i zatrudnila je – koliko je sve opasno za nju i za bebu i na koji način se ona treba poroditi?




Epilepsija je bolest mozga, paroksizmalni poremećaj centralnog nervnog sistema koji karakteriše patološka neuronska aktivnost i eventualni gubitak svijesti.
Klinički se manifestuje kao epileptički napad koji može biti u vidu:

  • Konvulzija
  • Izmjena i poremećaja stanja svijesti
  • Nadražajnih fenomena od strane pojedinih dijelova mozga
  • Kombinacije ovih poremećaja

Najčešća komplikacija je status epilepticus, koji predstavlja epileptički napad, koji je toliko produžen, ili se napadi tako često ponavljaju, da stvaraju fiksirano i trajno epileptičko stanje.
Dijagnoza se postavlja kroz detaljnu anamnezu, fizičkim pregledom i uz pomoć neiinvazivnih dijagnostičkih metoda: EEG, kompjuterizovane tomografije, NMR i invazivnih dijagnostičkih metoda: angiografije, pneumoencefalografije, scintigrafije.
Klinički tok epilepsije u trudnoći prevashodno zavisi od prekoncepcione težine oboljenja. U 5-25% slučajeva u trudnoći dolazi do povećane učestalosti napada.
Kod djece majki oboljelih od epilepsije registruje se viša incidencija:

  • Cerebralne paralize  
  • Konvulzivnih poremećaja
  • Mentalne retardacije  

Neophodne su redovne kontrole neurologa i ginekologa.
Što se porođaja tiče ide prema akušerskim indikacijama. Savjetuje se ispitivanje koagulacionog statusa fetusa prije porođaja, a u slučaju izraženog poremećaja koagulacije antenatalna terapija ili carski rez.
Terapija fenitoinom (samostalno ili uz fenobarbiton) može uzrokovati deficit faktora koagulacije zavisnih od vitamina K (II, VII, IX i X). Hemoragijski sindrom novorođenčeta se može spriječiti promptnim parenteralnim ordiniranjem vitamina K.